To σχολείο μας πήρε την 3η θέση στον διαγωνισμό στον οποίο συμμετείχαν όλα σχεδόν τα Γυμνάσια  της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά. Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας.

Δείτε εδώ

peiramatikos

6-4-2016

Βιωματική παρουσίαση από την κ. Αγγελική Γεωργαντζέλη της ζωής στη Μικρά Ασία και της εγκατάστασης των προσφύγων στη Νίκαια. Η κ. Γεωργαντζέλη είναι Πρόεδρος της ΕΝΩΣΕΩΣ ΔΑΡΔΑΝΕΛΛΙΩΤΩΝ "Ο ΑΓΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ".

Στις 22/3/2016 το τμήμα Γ1 έκανε μάθημα στην αυλή!

Στα πλαίσια του μαθήματος "Ελένη" του Ευριπίδη παρουσίασε δραματοποιημένη μια σκηνή που είχε επιλέξει.

Διασκευή : Ανθούλα Γιαννή

Ηθοποιοί:  Μαρία Βελιτέρνα (Ελένη),  Δημήτρης Γιαννής (Θεοκλύμενος),  Σπύρος Βεκρής (Μενέλαος)

Φιλόλογος: Πόπη Τζαβολάκη

1. Big Ben

2. British Museum

3. Buckingham Palace

4. Covent Garden

5. London eye

6. Tower of London

Επιμέλεια: Κωστή Αικατερίνη - Καθηγήτρια Αγγλικών

Την Τετάρτη 17/2/2016 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας εκδήλωση προς τιμήν του συγγραφέα Ηλία Βενέζη.

Ημερολόγιο 2016

Πήλινο καραβάκι

calendar

Σύμφωνα με την παράδοσή μας το καραβι έχει ξεχωριστή θέση στα Χριστουγεννιάτικα έθιμά μας.

Όχι μόνο στολίζουμε καράβι αντί για έλατο αλλά έχει ξεχωριστή θέση στα Χριστουγεννιάτικα έθιμα και κυρίως τα κάλαντα, όπως αυτά που θα «πουν» μαθητές μας στις γειτονιές της Νίκαιας με παραδοσιακές νησιώτικες φορεσιές από το βεστιάριο του σχολείου μας, την παραμονή των Χριστουγέννων όπως απαιτεί το έθιμο.

«?Σ΄αυτό το σπίτι που ΄ρθαμε καράβια ασημένια,

Του χρόνου σαν και σήμερα να΄ναι   μαλαματένια ?»

Οι μαθητές μας και μαθήτριες επιμεληθηκαν τον στολισμό ή την αρματωσία της τράτας κατά τον καραβοκύρη των νησιών μας.

calendar2