Η σχολική χρονιά 2016/17 «έκλεισε» με μια εργασία που προέκυψε από τη συνεργασία τριών εκπαιδευτικών ειδικοτήτων και μαθητών από όλες τις τάξεις του σχολείου με τίτλο ΛΕΞΗ ΕΙΚΟΝΑ ΗΧΟΣ.

Ομάδες μαθητών επέλεξαν ποιητές και ποιήματά τους τα οποία απαγγέλθηκαν, πάνω σε αυτά άλλες ομάδες απεικόνισαν εικαστικά συναισθήματα, σκέψεις, ιδέες και η χορωδία του σχολείου μας τα τραγούδησε.

Το αποτέλεσμα αυτής της συνεργασίας παρουσιάστηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων τη Δευτέρα 28/5/17

Συνεργάστηκαν: στο φιλολογικό μέρος η Πόπη Τζαβολάκη

στο εικαστικό μέρος η Δέσποινα Τσάκνη

στο μουσικό μέρος ο Νίκος Μόσχος

Πραγματοποιήθηκε στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2016-2017 Σκυταλοδρομία Βιβλίου στα πλαίσια της προσπάθειας για καλλιέργεια της Φιλαναγνωσίας.

Πήραν μέρος 25 μαθητές από όλες τις τάξεις και διαβάστηκαν οκτώ βιβλία ελληνικής και ξένης λογοτεχνίας.

Το 1ο βραβείο απέσπασε η μαθήτρια του Β3 Μπενάκη Μαριάννα.

Υπεύθυνες του διαγωνισμού: Βασιλειάδου Αθηνά, Τζαβολάκη Καλλιόπη

Πραγματοποιήθηκε στις 5/5/2017 ο 1ος Διασχολικός Διαγωνισμός Γλώσσας.
Στο διαγωνισμό συμμετείχαν:
4ο Γυμνάσιο Νίκαιας
5ο Γυμνάσιο Νίκαιας
7ο Γυμνάσιο Νίκαιας
11ο Γυμνάσιο Νίκαιας
Διαγωνίστηκαν 32 μαθητές της Γ΄ Τάξης.
Βραβεία:
1. Λύρα Όλγα - 7ο Γυμνάσιο Νίκαιας